Buczące i szumiące głośniki – czym to jest spowodowane?

Jeżeli włączamy muzykę czy planujemy obejrzeć film, to z pewnością chcemy, aby dźwięk który będzie do nas docierał był jak najlepszej jakości. To oznacza, że niejednokrotnie bardzo dokładnie przyglądamy się różnym ofertom, tak aby mieć pewność, że faktycznie wybierzemy najlepsze z oferowanych głośników, które jednocześnie będą pasowały do przestrzeni, w której mają się znaleźć. Nic więc dziwnego, że jesteśmy zirytowani, jeśli tylko pojawiają się jakieś dźwięki, szumy i buczenie, których nie powinno być i które zakłócają nam przyjemny odbiór muzyki. To oznacza, że powinniśmy jak najszybciej poszukać przyczyny takiego problemu, aby móc go rozwiązać i znowu cieszyć się wspaniale brzmiącą muzyką.

Od czego zacząć?

Jeżeli pojawiło się buczenie lub szumy, które skutecznie utrudniają nam czerpanie radości z odsłuchiwanej muzyki, to powinniśmy metodycznie sprawdzać co może być ich źródłem, tak aby jak najszybciej wyeliminować problem. Przede wszystkim warto zacząć od zmniejszenia głośności, bo może się okazać, że to właśnie ona będzie problemem i gdy tylko zniżymy głośność do bardziej naturalnych wielkości, to problem z buczeniem i szumieniem zniknie. Może się także okazać, że pracę naszych głośników zakłócają inne urządzenia, takie jak mikrofalówka czy router, więc warto je tak ustawiać, aby były jak najbardziej od nich odizolowane. W tym celu warto także sprawdzać rodzaj obudowy naszych głośników i to, czy są one odpowiednio zabezpieczone przed różnymi drganiami i wibrowaniem, bo one również mogą powodować takie niepożądane dźwięki.

Co jeszcze warto sprawdzić?

Sprawdziliśmy już kilka rzeczy i je wyeliminowaliśmy, ale buczenie i szumienie nadal trwa? Jeśli tak, to powinniśmy sprawdzić połączenie z Bluetooth. Może mamy za daleko ustawiony głośnik, albo coś znajduje się na linii głośnik a urządzenie odtwarzające i powoduje zakłócenia, które objawiają się właśnie w taki sposób? Może się także okazać, że nasz bezprzewodowy głośnik się rozładowuje i wystarczy go po prostu naładować, aby znowu móc się cieszyć dźwiękami bez żadnych zakłóceń. No i jeszcze warto sprawdzić ustawienia w głośnikach, jak i w urządzeniu odtwarzającym, bo może się tutaj okazać, że któreś z nich nie będą takie jak być powinny. Zobaczmy co może być przyczyną buczenia i szumów, i zacznijmy stopniowo wykluczać kolejne powody.

Zacznijmy od tych najprostszych, a w razie konieczności sprawdzajmy coraz poważniejsze możliwości. Jeśli będziemy konsekwentni to z pewnością odkryjemy źródło problemów i będziemy mogli je wyeliminować.