Co zrobić, aby głośnik stał się głośniejszy?

Jeżeli korzystamy z głośników, aby móc słuchać ulubionej muzyki w jak najlepszej jakości, to z pewnością chcemy, żeby grały one dokładnie tak jak powinny, żebyśmy byli w stanie wychwycić każdy, nawet najmniejszy ton, jaki będzie się w nich pojawiał. Niestety, czasami po podłączeniu okazuje się, że głośnik gra znacznie ciszej niż chcieliśmy, a przesuwanie pokrętła od głośności niewiele daje, ponieważ praktycznie nie ma żadnej różnicy.

Co więc zrobić, aby móc zwiększyć głośność naszego głośnika, tak abyśmy faktycznie byli z niego zadowoleni?

Co trzeba sprawdzić?

Przede wszystkim jeśli chcemy mieć pewność, że nasz głośnik będzie działał dokładnie tak jak należy, to powinniśmy go podłączać zgodnie z instrukcją. To oznacza, że nawet jeśli podejrzewamy, jak połączyć ze sobą poszczególne kabelki, to i tak powinniśmy wziąć instrukcję do ręki, aby krok po kroku wykonywać jej polecania.

Wówczas będzie istniała największa szansa, że uda nam się odpowiednio wszystko podłączyć i nasz głośnik będzie miał takie dźwięki jak powinien. Jeśli tak zrobiliśmy, a on nadal gra ciszej, to warto spojrzeć w jaki sposób jest podłączony do amplitunera, czy wszystko jest tak jak być powinno i czy wtyczki są odpowiednio dociśnięte.

Jeśli nie będą one wciśnięte do końca, to ten dźwięk również będzie znacznie cichszy niż być powinien, a dodatkowo jeszcze może być zakłócany. To czy głośniki działają prawidłowo możemy sprawdzić przez funkcję dźwięku kontrolnego, wówczas będziemy mogli ocenić czy coś jest źle podłączone, czy problem leży w samych głośnikach.

Co jeszcze możemy zrobić?

Warto także sprawdzić jakie mamy ustawienia zarówno na samym głośniku, jak i na pozostałych urządzeniach, czy są one tak włączone, aby dawały dźwięk przestrzenny czy jednak nie. Możemy także spróbować zwiększyć maksimum głośności, na danym głośniku i wówczas zobaczyć czy coś się poprawiło w kontekście odbioru danego dźwięku, czy nadal jest on tak cichy jak był.

Może się też okazać, że będziemy musieli głośnik zrestartować, a więc przywrócić go do ustawień fabrycznych i na nowo ustawić wszystkie funkcje tak, aby odpowiadały naszym oczekiwaniom. No i też może być tak, że dźwięk który chcemy odtworzyć nie jest przystosowany do dźwięku przestrzennego, a więc również nie uzyskamy takiego efektu jakiego się spodziewaliśmy.

Zobaczmy jakie mamy tutaj możliwości, tak abyśmy mogli ocenić, czy zrobiliśmy już wszystko co w naszej mocy, aby zwiększyć głośność naszego głośnika. Jeśli tak i nic się nie poprawiło, to może się okazać, że głośnik jest uszkodzony i trzeba go wymienić.