Czemu głośniki cicho grają? Odkryj przyczynę!

Jeżeli zainwestowaliśmy w głośniki, bo wierzyliśmy, że dzięki nim będziemy odczuwali większą przyjemność ze słuchanej muzyki, to z pewnością chcemy, żeby działały one jak najlepiej i żeby faktycznie spełniały pokładane w nich nadzieje. Dlatego też nie ma co się dziwić, że ludzie zaczynają się stresować i denerwować, jeśli okazuje się, że ich głośniki grają zbyt cicho i uzyskany efekt jest daleki od zamierzonego. To oznacza, że powinniśmy wiedzieć, na co należy zwrócić uwagę, co trzeba sprawdzić, aby móc znaleźć przyczynę takiego problemu i jak najszybciej ją rozwiązać.

Powody mogą być różne

Powinniśmy sobie zdawać sprawę z tego, że powody takiego stanu rzeczy mogą być naprawdę różne. Przede wszystkim szukając przyczyny zbyt cichego grania głośników powinniśmy zacząć od sprawdzenia czy zostały one w odpowiedni sposób podłączone do amplitunera wielokanałowego. Jeśli zrobiliśmy to w nieprawidłowy sposób, albo jeśli wtyczka jest zbyt słabo wciśnięta, to wówczas może się okazać, że głośnik będzie grał znacznie ciszej niż powinien.

Jeśli takie nasze działania nic nie dały, to warto sprawdzić czy głośniki działają w prawidłowy sposób. Można to zrobić korzystają z funkcji dźwięku kontrolnego. Jeśli głośnik będzie działał prawidłowo, to będzie to oznaczało, że przyczyna problemów leży gdzieś indziej, jeśli taka kontrola wykaże problemy z głośnikiem, może się okazać, że konieczna będzie jego wymiana.

Co dalej?

Może się okazać, że w dalszym toku poszukiwań będziemy musieli zwiększyć maksimum głośności w takim głośniku, jeśli chodzi o dźwięk przestrzenny. Takie ustawienia warto sprawdzić, bo może się okazać, że nieświadomie coś wyłączyliśmy i stąd nasze obecne problemy. Możemy także sprawdzić czy amplituner jest ustawiony na działanie w trybie dźwięku przestrzennego.

Jeśli tutaj te ustawienia również nie będą takie jak być powinny, to całość takiego zestawu nie będzie działała w prawidłowy sposób, tak jak tego oczekujemy. No i co ważne, może się okazać, że dźwięk, który chcemy odtworzyć nie jest zakodowany w formacie dźwięku przestrzennego, a więc wówczas nasz głośnik nie będzie w stanie go odtwarzać w taki sposób, na jakim nam zależało. Mogą być różne przyczyny tego, że nasz głośnik gra znacznie ciszej niżbyśmy chcieli.

Warto po kolei sprawdzać różne podłączenia i ustawienia, a jeśli to nic nie da, to zdecydować się na automatyczną kalibrację ustawień. W ostateczności może się okazać, że konieczna będzie wymiana przewodów, albo zmiana głośników na nowy model.