Czym się różnią słuchawki douszne od dokanałowych?

Jeżeli chcemy kupić słuchawki, to z pewnością przeglądamy wiele różnych propozycji, tak aby wybrać te, które będą dla nas najlepsze. Z jednej strony mają nam one oferować jak najlepszą jakość dźwięku, z drugiej mają być również wygodne w użytkowaniu, tak abyśmy faktycznie chętnie z nich korzystali. Szybko jednak okaże się, że słuchawki oferowane są nam w różnych rodzajach, a jeśli nie będziemy dostatecznie dobrze znali różnic między nimi, to może się okazać, że wybranie odpowiedniej propozycji będzie niezwykle trudne.

Dlatego też, warto wiedzieć czym różnią się słuchawki douszne od tych dokanałowych.

Słuchawki douszne

W przypadku słuchawek dousznych warto wiedzieć, że mieszczą się one w naszych uszach. Są małe, a więc nie będziemy mieli najmniejszego problemu z tym, żeby cały czas mieć je przy sobie.

Ich kształt jest na tyle uniwersalny, że praktycznie będą się swobodnie mieścić w każdej małżowinie usznej i może to potwierdzać fakt, że wielu ludzi korzysta właśnie z takich słuchawek. Są one większe od tych dokanałowych. Opierają się one na małżowinie usznej, ale nie są wprowadzane do kanału słuchowego.

To też powoduje, że dźwięk nie jest do niego wprowadzany bezpośrednio, tylko rozkłada się po całym uchu, dlatego też uważa się, że takie słuchawki douszne są mniej szkodliwe od tych dokanałowych, ale jednocześnie też bardziej szkodliwe dla naszego słuchu niż słuchawki nauszne.

Co z tymi dokanałowymi?

Jeżeli poznaliśmy już cechy słuchawek dousznych, to z pewnością warto sprawdzić jak prezentują się te dokanałowe. Są one mniejsze niż słuchawki douszne, ponieważ wprowadza się je do kanału słuchowego.

Dlatego też są pokryte silikonem, aby lepiej się trzymały w tym miejscu i jednocześnie bardziej odcinają nas od dźwięków, które pojawiają się dookoła nas i które mogłyby negatywnie wpłynąć na odbiór słuchanej muzyki. Silikon który się na nich znajduje może być wymieniany, więc jeśli ulegnie on zniszczeniu, albo stwierdzimy, że jest mocno zabrudzony, to zawsze będziemy mogli go wymienić na nowy. Jednak musimy mieć świadomość, że fakt, że tutaj muzyka dostaje się bezpośrednio do kanału słuchowego, może sprawiać, że bardziej będziemy uszkadzali słuch.

Dodatkowo na takich słuchawkach mogą być różne drobnoustroje, a wkładanie ich do dość wrażliwego kanału słuchowego może prowadzić do jego podrażnienia i występowania stanów zapalnych. Warto się zastanowić, które ze słuchawek będą dla nas lepsze. Możemy wypróbować jedne i drugie, tak aby móc powiedzieć, które lepiej pasowały nam do uszu i które były dla nas wygodniejsze.