Jakie słuchawki dla dziecka?

Nie tylko dorośli lubią korzystać ze słuchawek. Coraz częściej proszą o nie również dzieci. Z jednej strony mogą słuchać ulubionej muzyki wszędzie, gdzie tylko się pojawią, z drugiej nawet w domu mogą słuchać bajki czy muzyki, odcinając się od hałasów z otoczenia i rodzinnego życia, jeśli okazuje się, że jest ono zbyt głośne. Jednak na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając słuchawki dla dzieci, tak aby mieć pewność, że nie tylko zagwarantujemy im odpowiednią jakość dźwięku, ale również zadbamy o ich bezpieczeństwo i nie dopuścimy do uszkodzenia słuchu?

Weźmy to pod uwagę

Musimy dokładnie się zastanowić nad tym, jakie słuchawki wybrać dla dziecka, tak aby mieć pewność, że będą one dla niego wygodne i bezpieczne. Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić, czy w wybranych przez nas słuchawkach mamy możliwość ograniczenia głośności. Będziemy wówczas mogli ustawić z jaką maksymalnie głośnością nasze dziecko będzie mogło słuchać muzyki, dzięki czemu zmniejszymy ryzyko uszkodzenia słuchu. Tym bardziej, że dzieci niejednokrotnie ustawiają głośność dość wysoko, a tutaj przecież dźwięk wpływa od razu do uszu, co powoduje, że jego oddziaływanie na słuch jest jeszcze silniejsze.

Dodatkowo warto się zastanowić czy chcemy słuchawki nauszne, a więc takie, które będą nakładane na ucho i nie będą wkładane do środka, czy jednak wolimy douszne, które znajdować się będą w uchu. Te drugie są mniejsze i poręczniejsze, ale jednocześnie wkładane do ucha mogą powodować, że będą się w nim pojawiały zapalenia, za sprawą różnych drobnoustrojów, które będą znajdowały się na takich słuchawkach.

O tym także pomyślmy

Dodatkowo wybierając słuchawki dla dziecka powinniśmy zdecydować się na takie, które będą działały w systemie zamkniętym. Wówczas dziecko będzie odcięte od zewnętrznych hałasów, będzie docierała do niego tylko muzyka, a więc nie będzie miało potrzeby zwiększania głośności w swoich słuchawkach i ulubionej muzyki będzie mogło słuchać w taki sposób, aby nie niszczyła mu ona słuchu. Oczywiście pamiętajmy, że dzieci mają swoje preferencje, a to oznacza, że podczas wybierania słuchawek dla dziecka powinniśmy wziąć pod uwagę przynajmniej kolor, jaki lubi nasza pociecha, tak aby znalazł się on na wybranych przez nas słuchawkach. Możemy wybrać słuchawki, które będą bezpieczne dla naszego dziecka. Jednak pamiętajmy, że nawet te najbezpieczniejsze mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie naszej pociechy, jeśli będzie ona z nich korzystała przez cały dzień.

Dlatego też warto kontrolować nie tylko to, na jakim poziomie głośności są ustawione takie słuchawki, ale również to, jak często i jak długo dziecko z nich korzysta.