Kolumny aktywne – czym są? Poznaj ich wady i zalety

Jeżeli chociaż trochę interesujemy się głośnikami, to z pewnością wiemy, że oferowane są nam one w różnych rodzajach, a to oznacza, że dokładnie powinniśmy rozważyć ich mocne i słabe strony, tak aby łatwiej było nam powiedzieć, co nas interesuje, na czym nam najbardziej zależy, a z czego jesteśmy w stanie zrezygnować. To też oznacza, że w pewnym momencie dotrzemy do informacji, że mamy do wyboru kolumny aktywne i pasywne, a więc także tutaj będziemy musieli się zastanowić, która z propozycji okaże się być tą najlepszą dla nas.

Co oferują nam kolumny aktywne?

Przede wszystkim na samym początku powinniśmy się dowiedzieć w jaki sposób działają kolumny aktywne i co je odróżnia od tych pasywnych. W przypadku tych pierwszych sygnał trafia do zwrotnicy aktywnej, jest rozdzielany na poszczególne pasma, które są odtwarzane w danych głośnikach, następnie trafia do wzmacniacza i stamtąd do głośników.

W tych pasywnych sygnał dociera do końcówki mocy, później do zwrotnicy pasywnej i od razu do głośników. Jeśli zdecydujemy się na kolumnę aktywną, to musimy się liczyć z większymi kosztami, ponieważ będzie ona posiadała wszystko co potrzebne, aby odtwarzać muzykę w jak najlepszej jakości.

Znowu w pasywnej wydamy na początku mniej pieniędzy, ale będziemy musieli później i tak dokupić wszystkie niezbędne urządzenia, które będą miały wpływ na jakość odsłuchiwanej muzyki.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Jeżeli jesteśmy na etapie zastanawiania się czy lepsza będzie kolumna aktywna czy pasywna, to musimy wiedzieć, że w tej pierwszej ważne jest to, aby ilość wzmacniaczy odpowiadała liczbie głośników w takiej kolumnie.

A więc im więcej ich będzie, tym wyższe koszty będziemy musieli ponieść podczas nabywania takiej kolumny aktywnej. Co ważne, to przesterowanie wzmacniacza basowego w takiej kolumnie, nie będzie miało wpływu na pracę średnich i wysokich tonów, jakby to miało miejsce w systemie pasywnym.

Z pewnością warto to zapisać na plus kolumny aktywnej. Warto podczas dokonywania zakupów pamiętać o tym, że taka kolumna aktywna jest stosunkowo droga, ale jednocześnie też musimy mieć na uwadze, że tutaj podczas jednego zakupu od razu mamy wszystkie niezbędne elementy, które pozwolą nam na odbiór dźwięków w wysokiej jakości.

Dodatkowo jeszcze trzeba podkreślić, że podłączenie takiej kolumny aktywnej jest bardzo proste i nie zajmuje wiele czasu, a więc naprawdę szybko będziemy mogli się oddać przyjemności płynącej ze słuchania ulubionej muzyki.