W jaki sposób sprawdzić, czy głośnik jest spalony?

Jeżeli mamy sprzęt grający, to chcemy, żeby działał tak jak należy, a co się z tym wiąże, żebyśmy mogli się cieszyć z czystego i mocnego brzmienia dźwięków. Niestety, nie zawsze wszystko działa tak jakbyśmy chcieli i może się okazać, że któryś z naszych głośników gra ciszej, albo nie gra w ogóle.

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, dlatego też powinniśmy po kolei sprawdzać różne możliwości, zaczynając od sprawdzenia podpięcia takiego głośnika do amplitunera, jednak może się też okazać, że nasz głośnik jest spalony. W jaki sposób powinniśmy to sprawdzić, aby upewnić się, czy faktycznie tak się stało?

Zacznijmy od miernika

Przede wszystkim jeśli mamy wrażenie, że nasz głośnik nie działa tak jak powinien i co więcej podejrzewamy, że doszło do jego spalenia, to powinniśmy to jak najszybciej sprawdzić.

Nie tylko po to, aby znaleźć przyczynę problemu i ją usunąć, by móc się cieszyć wspaniałymi dźwiękami. Ale również po to, aby nie doprowadzić do zniszczenia pozostałych elementów naszego zestawu grającego, co wiązałoby się z koniecznością wydania naprawdę dużych pieniędzy, aby móc się znowu cieszyć wspaniałym brzmieniem.

Aby sprawdzić czy faktycznie doszło do spalenia głośnika, powinniśmy sięgnąć po miernik. To on pokaże nam jaka jest oporność na głośniku i jeśli porównamy wynik z tabelką, to będziemy mogli ocenić czy nasz głośnik jest spalony, czy jednak przyczyna tego, że nie gra, znajduje się gdzieś indziej i nadal musimy jej poszukać.

Jak jeszcze sprawdzić?

Jeżeli nie mamy miernika, a zależy nam na tym, aby jak najszybciej sprawdzić, dlaczego nasz głośnik nie działa i czy nie jest spalony, to zawsze możemy wykorzystać baterię o niewielkiej mocy. Jeśli ją podłączymy i usłyszymy pyknięcie, to będzie oznaczało, że membrana się wygięła, a więc głośnik nie jest spalony.

Takie sprawdzanie może nie jest najwygodniejsze, ale zawsze dostarczy nam potrzebnych informacji, dzięki którym będziemy wiedzieli, czy mamy do czynienia ze spalonym głośnikiem czy może problem jest gdzieś indziej. Oczywiście powinniśmy się też zastanowić, czy w razie czego chcemy tylko wymienić uszkodzoną część, a całą resztę chcemy zostawić, czy może chcemy wymienić dany głośnik na nowy, tak aby mieć pewność, że jak najdłużej będzie spełniał nasze oczekiwania.

Warto zobaczyć w jaki sposób możemy sprawdzić czy nasz głośnik jest spalony. Prędzej czy później dojdzie do takiej sytuacji, więc im lepiej będziemy wiedzieli, co powinniśmy robić, tym większa będzie szansa, że szybko uda nam się usunąć usterkę.